Dnes sa pozrieme na to, ako práve výber pozemku je dôležitý pre to, aby ste si dopriali spokojný a kvalitný domov, domov v krásnom novom domčeku. Už pri samotnom výbere pozemku pre svoj rodinný domček by sme mali konať ostražito a uvážene a brať do úvahy aj naoko zanedbateľné drobnosti. Ako správne postupovať pri samotnom výbere pozemku? Čo všetko je potrebné si všímať, čo ovplyvňuje budúcu stavbu a ešte oveľa viac, sa dočítate v nasledujúcom článku …

 

Buďte vhodne pripravení na deň „D“ …

Čaká vás dnes obhliadka pozemku pre váš nový budúci domček? Ak áno, vopred sa dôkladne pripravte a nepodceňte samotnú prípravu, aby vám nič podstatné neuniklo pri samotnej obhliadke. Majte so sebou poznámkový blok s perom, skladací meter a mobil s fotoaparátom alebo fotoaparát. Všetko podstatné si zapisujte do zápisníka, napríklad o aký pozemok sa jedná, či nie je veľmi prudký (strmý), úzky, zatienený, či nemá vo svojej blízkosti cudzie susedné stavby, či sa v jeho blízkosti nenachádza železnica, autostráda, či veľké výrobné podniky, ako ďaleko od pozemku sú inžinierske siete, či sú priamo na pozemku a či sú všetky, či je k pozemku dokonalá príjazdová cesta, či je v zimnom období udržiavaná a podobné rozhodujúce okolnosti pre pokojné a kvalitné bývanie. V danej eufórii sa vám niektoré veci nemusia zdať problémové, no neskôr vám môžu niečo napovedať. Ak ich nebudete mať zapísané, tak sotva na ne nezabudnete. Sami najlepšie viete, čo potrebujete k svojmu životu a k svojej spokojnosti a spokojnosti svojich detí. Pokiaľ máte o pozemok vážny záujem, nájdite si čas navštíviť ho nielen poobede, ale napríklad aj skoro ráno, či neskôr v noci. Výhodné pre vás je (ak vás kúpa nenaháňa) skúsiť navštíviť pozemok aj v rôznych ročných obdobiach, aby ste boli skutočne pripravení na všetko a o všetko dôkladne vedeli.

Kde bude situovaný domček? 

Dôležité je vopred vedieť, kde by mal byť situovaný váš nový domček a ako konkrétne. Okrem toho premýšľajte aj nad tým, kde bude postavená garáž (ak ju chcete, prípadne prístrešok pre auto), kde bude umiestnená terasa alebo vyhradený kútik pre deti. V tejto súvislosti využijete aj meter, s ktorým si dokážete lepšie vymerať priamo v teréne a na pozemku, čo kde plánujete a ako konkrétne. Všímajte si, či práve pre vaše úmysly a plány, nie je niečo proti, napríklad vysoké stromy alebo susedné okolité stavby. V tejto súvislosti platí, že ak by ste mali v okolí vysoké stromy, budete potrebovať povolenie, ak obvod kmeňa meraný vo výške 130 centimetrov nad zemou je viac ako 40 centimetrov. Okolité stavby suseda majú byť v istej hranici od vášho budúceho domu. Medzi vaším domom a susedmi na obidvoch stranách by mala zostať minimálna vzdialenosť od plota 2 metre.

S geodetmi prediskutujte samotné stavby a zákonné hranice pozemku, ako aj pevnosť a stabilitu podložia v danej lokalite, kde plánujete kúpiť pozemok. Takto ušetríte množstvo peňazí na prípadné finančne náročnejšie základy stavby. Myslite aj na spodnú vodu a na jej prípadné rizikové vplyvy na stavbu, ak sa nachádza pomerne „vysoko“ na povrchu pozemku.

Myslite aj na tie skutočnosti, ako dostupnosť z miesta pozemku k najbližšiemu mestu. Rátajte, že musíte cestovať do práce, potrebujete pravidelne nakupovať alebo nosiť deti do škôlky alebo školy, či na tréningy. Zaiste vás pomerne draho vyjde cestovanie za prácou, ako aj za potrebnými službami, ak si zvolíte pozemok značne vzdialený od „mestskej“, či „dedinskej“ civilizácie. Výhodou je aj dobré spojenie s mestskou hromadnou dopravou. Rovnako dbajte aj na krásu prostredia, aby ste sa s radosťou vracali domov, kde si budete môcť oddýchnuť a zrelaxovať.

 

Nemá pozemok obmedzenia zo zákona? 

V súvislosti s kúpou pozemku pre svoj nový vysnívaný domček úzko súvisí aj táto skutočnosť. Znamená to, či pozemok nemá nejaké legislatívne obmedzenia. Laicky povedané, či neexistuje nejaká ťarcha na prechod susedov, plomba v katastri, nevysporiadané vlastnícke vzťahy, realizované dedičské konania, neznámi vlastníci a podobné skutočnosti, ktoré by vás mohli značne poznačiť respektíve obmedzovať pri realizovaní svojho sna o novom bývaní. Dajte si na tom záležať a prípadne si nechajte preklepnúť daný pozemok skúseným realitným maklérom alebo právnikom, ak máte podozrenie, pretože sú to inak neriešiteľné problémy. Okrem toho nezabudnite na podzemné vedenia inžinierskych sietí (plynovody, vodovody, ropovody, siete telekomunikačných operátorov) a ich ochranné pásma.

Aby ste vedeli, zoznam vhodných a zaujímavých pozemkov aj na vašu budúcu stavbu rodinného alebo rekreačného domčeka, nájdete aj na tejto stránke.

Dobrá rada na záver  

Ak na všetky tieto otázky poznáte odpovede, ste iba krôčik
od toho, aby ste mohli začať stavať. Pokiaľ teda už máte vhodný pozemok, mali by ste vedieť aj o vhodnom domčeku pre vaše spokojné a kvalitné bývanie. Jednou z možností, ak hľadáte a preferujete rýchlu výstavbu, ktorá vám ušetrí peniaze už pri výstavbe a neskôr aj pri užívaní domčeka, je práve montovaný rodinný alebo rekreačný domček. Drevodom vám dokáže splniť všetky vaše túžby o spokojnom a kvalitnom bývaní aj s vašou rodinou. Potrebuje poradiť v niečom inom? Máme pre vás aj klasické murované stavby, čo je NOVINKA. Tak neváhajte nás kontaktovať.

© Juraj JG 10 – 11/2016 pre Šťastné domy