Nie je najsprávnejším riešením myslieť si, že len klasický murovaný dom je tou najsprávnejšou voľbou. Jednou z množstva výhod montovaných domov a stavieb z dreva je ich rýchla, čistá a jednoduchá výstavba s obrovskou presnosťou. Drevený dom sa stavia na vopred pripravenú základovú dosku a to ako stavebnica
z vopred pripravených dielcov, konkrétne obvodových stien, priečok, strechy a ďalších stavebných zložiek. Všetky sa vyrábajú na mieru
vo výrobnom podniku. Čo je dobré ešte vedieť o montovanom dome respektíve stavbe z dreva?    

 

Čo je to montovaný dom?

Montovaný dom je druh rodinného domu, s ktorou bežný murovaný dom nemôže súperiť. Tento typ domu je však nielen cenovo dostupnejší, ale aj ekonomicky priaznivejší. Nehovoriac o kratšej a menej náročnejšej výstavbe. V prípade ceny je to možný a efektívny variant „moderného“ a „šťastného“ bývania medzi panelákovým bytom a klasickým murovaným rodinným domom.

Na čo sa treba pripraviť vopred?

Pokiaľ chceme mať pokoj na duši pri výstavbe montovaného domu, musíme sa obrátiť na profesionálov, ktorí nám dom aj reálne postavia a hlavne bez zbytočný chýb a nedostatkov. Každá firma, poskytujúca takúto montáž, by mala mať na tieto služby patričný certifikát. Najmä, ak sa má dosiahnuť pasívny štandard, kde sa dbá na presnosť a kvalitu každého detailu.

Okrem toho je potrebné rátať s tým, že v drevenom dome nebude možné vŕtať do stien rovnako, ako pri murovaných domoch. Je a bude potrebná vyššia opatrnosť pri vŕtaní do stien pri uchytávaní napríklad poličiek, nábytku alebo zariadení. Iba pomocou vhodného postupu pri vŕtaní je možné chrániť svoje bývanie a dom samotný pred poškodením napríklad samotnej steny domu, izolácie a tiež aj ostatných súčastí.

 

Montovaný dom, predsudky a realita … 

Pravda je taká, že nie každý, kto sa rozhoduje pre stavbu domu, si vie predstaviť práve montovaný dom ako variant svojho šťastného domova. Niet sa čo čudovať. Práve domov a dom je tým najosobnejším miestom, kde trávime väčšinu svojho života so svojou rodinou. Aj preto sa snažíme iba o to, aby bol náš dom postavený čo najkvalitnejšie a spĺňal všetky naše očakávania. Samozrejmosťou je všetko si splniť v rámci finančných možností, čo je rovnako dôležitý atribút hneď po voľbe typu domu. Klasický dom bude vždy klasikou, pre ktorú je potrebné obetovať veľa finančných prostriedkov, času, práce a tiež celkovo dlhší čas na výstavbu a dokončenie. Preto sa dnes využíva čoraz viacej vhodnejšia alternatíva pre vlastné bývanie. Je ňou práve montovaný dom – moderná a špičková stavba, ktorej sa postupne dostáva čoraz viacej obľuby. Predovšetkým pre všetky výhody a pozitíva montovanej stavby z dreva. Aké sú teda výhody drevenej stavby?

 

Výhody montovaného domu … 

Aké sú výhody a pozitíva montovaného domu? Niektoré z nich sme zhrnuli do nasledovných bodov:

  • Vynikajúca cena – často krát nižšia ako cena za byt, či murovaný dom;
  • Rýchla výstavba, obvykle dva až tri mesiace (závisí od veľkosti rodinného domu);
  • Záruka a garancia pevnej ceny;
  • Možnosť výstavby aj v zimných mesiacoch;
  • Trikrát menšia hrúbka stien (ušetrenie od 10 do 20 metrov štvorcových úžitkovej plochy);
  • Energetická nenáročnosť a úspora viac ako 40 percent tepla (obvykle postačuje najlacnejšie elektrické konektorové kúrenie);
  • Žiadne „vizuálne“ odlišnosti v porovnaní s klasickou murovanou stavbou;
  • Možnosť zmluvne dohodnúť istý stupeň rozostavanosti;
  • Zdravšie a príjemnejšie bývanie vďaka drevu a jeho účinkom.

 

Ste teda pripravení splniť si svoj tajný sen o šťastnejšom a zdravšom bývaní? Možno nechcete ani vy ísť cestou klasiky. Aj preto je pre vás vhodnejší práve montovaný dom, ktoré môže byť vaším novým domovom skôr, ako klasický dom.  Nikdy nehovorte nikdy montovaným stavbám. Ale radšej dôkladne zvážte, čo chcete, na čo reálne aj máte a ako dlho chcete stavať a kedy chcete bývať vo svojom novom dome.

 

© Juraj JG 10 – 11/2016 pre Šťastné domy