Drevo je známe ako stavebný materiál už od nepamäti. Poznali ho veľmi dobre naši predkovia, ktorí si z neho stavali svoje príbytky. Niet sa čo čudovať. Drevo má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, ako napríklad často používaný betón alebo kameň. Drevené domy sú preto už dlhší čas aj dnes najviac využívané predovšetkým v Amerike, či v Škandinávii. Postupne si však získavajú zastúpenie a obľubu aj u nás. Sú tu však ešte isté rezervy …  

Prečo voliť drevo ako hlavný stavebný materiál?    

Ako sme naznačili už v úvode nášho článku, drevo je jedným z najstarších a najlepších izolantov vôbec, spomedzi všetkých dostupných a súčasných stavebných materiálov. Aj keď sa situácia v oblasti výstavby drevených domov zlepšila aj v našich podmienkach, nájdu sa takí, čo drevu v stavebníctve nedôverujú vôbec. Prečo je tomu tak? Prečo by sme sa mali obávať stavať z dreva? Mať obavy z dreveného domu nie sú na mieste, pretože kedysi bolo na Slovensku viac ako polovica domov drevených. Dnes tomu tak nie je, aj keď sa to začína zlepšovať. Je vidieť oveľa viacej na nových pozemkoch vyrastať napríklad nový montovaný drevený dom (drevodom), montovanú chatu, či drevený zrub.

Prečo nie je rovnaký počet drevených domov ako murovaných?    

Predpokladáme, že najväčší strach ľudí stavať z dreva pramení z obáv, či daná stavba vydrží dlho a či údržba samotného dreva nie je ťažká a finančne náročná. Pravda je taká, že staré  domy a drevenice po našich predkoch máme možnosť nájsť aj dnes v múzeách a skanzenoch – a stále stoja (niektoré majú aj vyše 200 rokov). Pritom neboli také technológie výstavby a ani materiály na ošetrenie, aké sú dnes. Faktom však zostáva, že kvalitný náter dreva niečo stojí, no na strane druhej takéto ošetrenie dokáže aj každý sám. Pri oprave murovanej stavby to nejde vždy svojpomocne a je potrebné skoro vždy volať odborníkov. Mnoho ľudí aj dnes sa rozhoduje pre drevo len ako dekoratívny prvok vo svojom dome, nie ako hlavný stavebný materiál – iba preto, že majú strach z toho, čo ani zďaleka nie je pravda. Nepravdivé a nútené závery však dnes nie je potrebné robiť. Bývať v novom a kvalitnom drevenom dome, či montovanej chate, už nemusí byť problém a netreba mať žiadny strach ako tomu bolo v minulosti.

Šťastný domov v šťastnom novom drevenom dome. Aj toto môže byť dnes realitou a využiť túto možnosť môže naozaj každý. Drevo je tu pre nás od nepamäti a má slúžiť nám. Príjemný domov vďaka drevu je na nezaplatenie. Ešte stále sa neviete rozhodnúť a obávate sa domu z dreva, či dreva ako hlavného stavebného materiálu? Zahoďte predsudky a začnite si užívať to, po čom tak dlho túžite … Mať nový  dom alebo chatu. Náš skúsený tím je tu pre vás, ak máte ďalšie otázky!

© Juraj JG 08/2016 pre Šťastné domy.