Pravda je taká, že drevostavby sa v dnešnej dobe tešia svojej obľube oveľa viac, ako tomu bolo za uplynulých niekoľko rokov. Azda aj preto, že sa potvrdzujú ich priaznivé vlastnosti a technológie, k čomu istotne dopomohlo aj zlepšenie samotných technológií pri ich výstavbe. Trendy v stavebníctve sú také, že sa začínajú viac používať prírodné obnoviteľné materiály, ku ktorým patrí jednoznačne aj drevo.     

Firmy na výstavbu drevostavieb

Trh so stavebnými firmami na výstavbu drevostavieb vzrástol. V zahraničí sa však drevo ako hlavný stavebný materiál využíva oveľa viac, ako v našich končinách. Rovnako aj viacero mylných poznatkov a mýtov je u nás viac. Každý malý stavebník sa zameriava predovšetkým na čas výstavby a finančnú náročnosť stavby. Montovaná drevostavba predstavuje podľa viacerých odborníkov finančnú úsporu na úrovni okolo 20 percent v komparácii s bežným murovaným domom. Aj časovo je tento druh stavby menej náročný ako klasická stavba. Drevo a nízkoenergetické domy ide dokopy a preto význam dreva ako hlavného stavebného materiálu narastá!

Drevostavba, čo sa oplatí o nej vedieť? 

Drevostavbu môžeme definovať ako stavebný výtvor, ktorého primárnou nosnou konštrukciou je drevo, drevené prvky alebo iné materiály vychádzajúce práve z dreva. Čo sa týka vonkajšku stavby, napríklad fasády, tá nerozhoduje a môže byť celkom z odlišného materiálu. Drevostavbu netvorí iba drevený skelet (respektíve drevená konštrukcia), ale ona je práve tým, čo tvorí jadro každej drevostavby. Drevostavba je okrem nosnej drevenej konštrukcie tvorená aj inými materiálmi a prvkami. Je možné, že drevenú konštrukciu ani nespozorujete, pretože je šikovne zamaskovaná. Drevostavba sa môže skladať z mnohých vrstiev v skladbe stien a stropných konštrukcií. Práve vhodne zvolené vrstvy majú značný účinok na samotnú kvalitu drevostavby a jej užívanie.

Zástancovia verzus odporcovia … 

Dnes sa verejnosť rozdeľuje na obhajcov a odporcov drevostavieb a preto je pozitívne, ak šírime osvetu o tomto type stavieb. Nezabúdajme, že drevostavba je ekologickou metódou výstavby, pretože drevo je základným stavebným materiálom a ponúka množstvo výhod, z ktorých vyberáme napríklad rýchlosť výstavy, úspora energií pri užívaní a cenovo dostupnejšie bývanie.

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s drevostavbami v podobe rodinných domov, rekreačných chát, či domčekov, penziónov, dreveníc, … .

Druhy drevostavieb … 

Ako sme už naznačili vyššie v článku, v rámci drevostavieb sa môžeme stretnúť s pestrým výberom stavieb, ktoré je dnes možné postaviť a s ktorými sa môžeme stretnúť hoc už aj vo svojom okolí – montovaná drevostavba z masívnych stien, ktorá predstavuje kombináciu drevostavby z masívu a montovaného systému. Vyrábajú sa celé masívne drevené steny v závode a potom sa montujú na mieste. Steny sú produkované z masívnych prvkov z dreva bez využitia lepidiel a chemikálií. Hlavnými výhodami týchto stavieb je rýchlosť výstavby bez mokrých procesov, ekologickosť aj úsporné bývanie.

Zrub je masívnou drevostavbou, ktorá má typický zrubový vzhľad. Jedná sa o stavby s priznanou konštrukciou z masívnych trámov. Pri ich výstavbe sa využíva stáročiami overená technológia, pri ktorej sa vodorovne kladú hranoly a guľatiny. Nevýhodou zrubov je, že nie je možné dosiahnuť v jednej vrstve obvodovej steny nízkoenergetickú stavbu. Toto sa rieši takzvaným trojvrstvovým systémom (medzi dve vrstvy dreva sa dáva tepelná izolácia).

Ďalším variantom drevostavby je drevostavba z prefabrikovaných panelov. Je to veľmi obľúbená technológia v posledných rokoch, azda aj preto, že tieto domy nerozoznáte navonok od murovaných. Výhodou je rýchla montáž a parametre nízkoenergetického domu. Nosná konštrukcia je tvorená z dreveného rámu vyplneného izoláciou. Z vonkajšej strany je celá stavba opláštená drevotrieskovými doskami (v skratke OSB) a zvnútra najčastejšie sádrovo-cementovými platňami (sádrokartónom). Tepelná a zvuková izolácia sa vkladá medzi dve vrstvy dosiek a práve preto stavebný systém dostal názov stavebný systém zo sendvičových izolovaných panelov.

Posledným typom drevostavby je dom z celých stien. Dnešné moderné technológie umožňujú priniesť na stavbu aj hotové steny s oknami, omietkou a dlažbami (obkladmi). Jedná sa o najrýchlejší spôsob montáže hrubej stavby, no zároveň aj najdrahší zo spomenutých systémov výstavby drevostavby.

Pre ktorý typ drevostavby sa rozhodnete vy? A kto vám bude stavbu realizovať?

© Juraj JG 08-09/2016 pre Šťastné domy