Ak ste si povedali, že máte dosť tradičných postupov  a stavieb, ktoré vám zoberú všetky peniaze a navyše budete musieť dlho čakať na konečný výsledok, je čas to zmeniť. Veď v zásade platí, že stavba, ktorá bude skôr zrealizovaná, bude aj menej stáť. Toto nám zabezpečí práve montovaná stavba, nový montovaný dom. Ako je to vôbec možné?

 

Nie sú štandardom v stavebníctve …

Všetci veľmi dobre vieme, že montovaný dom nie je štandardným riešením vo sfére systému stavieb rodinných domov. Už nejaký ten rôčik sa situácia postupne mení a je viac ako isté, že práve tento druh stavieb bude postupne prevládať aj v našich končinách. Najmä v súvislosti s rastom cien energií a pohonných hmôt bude mať čoraz viac opodstatnenie, stavať rýchlejšie a čo najlacnejšie. K tomu sa ešte pripojí aj potreba bývať lacnejšie.

 

Hneď niekoľko výhod pri výstavbe …

Možnosť stavania aj svojpomocne

Pravda je taká, že výstavba montovaného rodinného domu je spojená s viacerými výhodami v porovnaní s bežnou stavbou domu. Je možné sa tiež dohodnúť s firmou, ktorá bude realizovať montovaný dom na tom, či napríklad základovú dosku zrealizuje investor sám (vrátane všetkých počiatočných úkonov a stavebných prác). Alebo celý proces výstavby domu (už od základovej dosky) prenechá investor na firmu, ktorá montovaný dom zhotoví na komplet, čiže na kľúč.

Je zrejmé, že každý vyššie spomenutý variant má svoje výhody, nakoľko zrealizovanie základovej platne za istých skutočností, môže vyjsť lacnejšie. Avšak ak sa dodatočne objavia nejaké problémy, bude náročné zistiť zdroj týchto problémov. Pokiaľ sa rozhodneme, že všetku stavebnú prípravu a úkony už od základovej dosky necháme na zhotoviteľskú firmu montovaného domu, tá je povinná niesť zodpovednosť za všetko aj poskytnúť potrebnú záruku.

 

Rýchlosť výstavby, suché procesy, nezávislosť od počasia …

Okrem vyššie popísanej výhody montovaná stavba ponúka ďalší rad výhod. Tým, že sa montáž samotných častí (skeletu) domu pripravuje a vyrába vo výrobnej hale, tak samotný proces nebude ovplyvňovaný počasím, ako to často býva pri výstavbe domu klasickým spôsobom – murovaním. Všetky dielce montovaného domu sú presné, vyrobené na mieru a pri finálnej kompletizácii domu na mieste výstavby, odpadajú takzvané mokré procesy, ktoré sú súčasťou pri murovaných stavbách. Znamená to teda jedno: nie je potrebné čakať na schnutie a vyzretie materiálov.

Najdlhší čas stavebných prác aj pri montovanom dome možno pričleniť na vyzretie a stuhnutie základovej dosky (ideálne je nechať ju postáť päť až osem týždňov). Potom však samotná montáž drevodomu trvá iba niekoľko hodín, respektíve pár dní (v závislosti aj od počasia).

 

Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a nízke náklady na bývanie …

Ďalšími pozitívami montovaných domov sú ich vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a pomerne nízke náklady na bývanie. Ak sa nič nepodcení pri stavebných prácach, zvolia sa kvalitné konštrukcie, materiály, je možné dosiahnuť z montovaného domu aj variant nízkoenergetického domu s malou spotrebou energií pri jeho užívaní. V neposlednom rade je pravdou, že pri domácich prácach, ako napríklad vŕtaní do stien pôjde všetko ľahšie ako pri vŕtaní do betónu či kameňa (len je potrebné mať správne informácie o nosnej priečke a o neprítomnosti kabeláže či tesnenia. Všetko ostatné pôjde ľahko a jednoducho a zvládne to každý domáci majster.

 

Pokiaľ by ste mali aj vy záujem o využitie výhod práve montovaného rodinného domu, chceli by ste tiež stavať a následne aj bývať rýchlejšie a lacnejšie, tak sa stačí správe rozhodnúť pre rodinný dom od našej firmy  Šťastné domy. Robíme šťastných ľudí vďaka šťastným domom, ale už (nielen) z dreva. Viac o našich službách nájdete na našej stránke.

© Juraj JG 10 – 11/2016 pre Šťastné domy