Prečo sa ľudia boja stavať drevené domy? Čo  sú  všetko mýty a čo je pravda?  

Dnes sme si pripravili pre vás odpovede na otázku „Prečo sa netreba obávať stavať rodinný dom z dreva?“. Existujú rôzne mýty a polopravdy, ktoré bránia niektorým z nás správne sa rozhodnúť napríklad aj pre montovanú stavbu z dreva. Je na čase si povedať, čo je pravda a čo pravdou už nie je. Zamysleli ste sa aj vy niekedy nad tým, aké sú reálne dôvody, prečo nestavať dom z dreva?

Drevený dom zhorí rýchlejšie …       

Je to pravda alebo nie? Ak rodinný dom zasiahne požiar, škody budú veľké na každej stavbe, aj tej murovanej. I keď sa to na prvý pohľad nemusí javiť, ale drevo vo veľkej miere veľmi dobre odoláva ohňu. Jeho dobrou vlastnosťou je takzvané samozhášanie. Znamená to, že oheň  v dreve postupne utíchne až nakoniec zhasne. Je to tým, že ak postupuje do väčšej hĺbky dreva, dostáva menej kyslíka bez ktorého sa nedokáže šíriť ďalej. Platí, že v istej hĺbke dreva sa oheň šíriť nebude, pretože má nedostatok vzduchu (kyslíka), nevyhnutného na horenie. Len pre zaujímavosť, pri lesných požiaroch je v centre požiaru teplota až okolo  2 000 až 3 000 °C. Pri takýchto teplotách sa roztaví aj železo (oceľ), no zvyšky nezhoreného dreva a stromov tam ostávajú.

Drevené stavby majú kratšiu životnosť …        

Životnosť stavby je pre niektorých rozhodujúcim faktorom a práve kvôli životnosti drevené domy väčšina z nás odsudzuje. Ale vôbec to tak nemusí byť. Drevostavby sú aj z pohľadu životnosti (podobne ako iné stavby z iných materiálov) na tom rovnako. Všetko však bude závisieť od úrovne ošetrenia a priebežnej starostlivosti o samotnú stavbu. Nič netreba podceniť, čo sa týka ošetrenia dreva a použitých materiálov, ako aj spôsobe prevedenia už
pri výstavbe samotného domu. Aj preto sa v našich končinách nájdu aj také (nielen) drevené stavby, ktoré majú aj niekoľko stoviek rokov a vyzerajú stále bez známok poškodenia a opotrebenia.   

V drevenom dome je zima …        

Je to ďalší mýtus? Pravda je taká, že drevené domy charakterizuje jedna veľká výhoda – primeranú teplotu je možné dosiahnuť za veľmi krátky čas. Tento atribút rozhodol u mnohých ľudí, najmä tých žijúcich v najkritickejších klimatických podmienkach (napríklad v škandinávskych dedinách, či mestách), kde najčastejšie nájdeme práve domy postavené z dreva. Vykúriť drevený dom je jednoduchšie a zvyčajne stačí len klasická krbová vložka.

„Klasické“ domy sú zdravšie …      

Vysvetlíme prečo to celkom nie je tak. Predsa práve drevo sa považuje už odjakživa za najzdravší stavebný materiál. Nie je to však iba fráza, ale pravda overená skúsenosťami našich predkov. Drevo má v sebe priaznivé a prospešné látky pre naše zdravie a organizmus ako taký. Ich účinnosť rastie aj z toho dôvodu, že domy z dreva sa stavajú takzvanými suchými procesmi bez využitia vody (ktorá je nevyhnutná pri skoro všetkých procesoch pri murovaných stavbách). Ak sú pri stavbe dreveného domu dodržané všetky postupy správne a podľa noriem, nepríde k žiadnym neželaným procesom na ľudské zdravie. Navyše pre ľudí s poruchami dýchania či s alergiami lekári odporúčajú bývanie práve v zdravších drevených domoch. Myslíte si, že je to iba náhoda?

Vysoká náročnosť na energie …       

Ak by to bola pravda, používali by sa montované domy z dreva  v takom počte v tých najextrémnejších lokalitách? Skutočnosť je ale taká, že drevené domy sa rýchlejšie „vyhrejú“ na požadovanú teplotu, no nedokážu akumulovať (zhromažďovať, nasávať) napríklad teplo alebo chlad. Pre tento prípad drevu pomáhame práve tak, že niektoré časti domu (najčastejšie nenosné steny, priečky) murujeme a betónujeme, čiže staviame z tuhších a plnších materiálov. Okrem toho sa to dá riešiť napríklad aj veľkoplošnými obkladmi stien umelým (lámaným) kameňom.

Drevený dom odveje preč …      

Pri vysokých rýchlostiach vetra nemusíme byť v bezpečí v žiadnej stavbe na povrchu (skôr iba v úkrytoch pod zemou). Hurikány, či tornáda, ktoré našťastie poznáme len z televízie, dokážu mať takú rýchlosť, že poškodia statiku aj murovaných stavieb, ktoré bude potom potrebné zrekonštruovať nanovo, respektíve zbúrať a znova postaviť.

Dom z dreva pôsobí ako chata …      

Isto sa stalo už aj vám, že ste pri pohľade na niektorý dom mysleli, že je to murovaný dom a pritom to bol drevený dom. V súčasnosti stavané drevené domy je priam nemožné odlíšiť od domov stavaných klasickými technológiami výstavby. Iné je to pri stavbách klasických zrubov, dreveníc, či niektorých chát, kde sa musí zachovať pohľadový efekt dreva.

Čo dodať na záver? Toto nie sú asi všetky mýty o drevených domoch, ale považujeme ich za tie „najznámejšie“. Už na základe nich máte možnosť rozumne posúdiť, ako to v skutočnosti je s drevenými a montovanými stavbami. Ak ste si to dali dokopy, celkovým zistením zostáva, že stavba rodinného domu z dreva je vo väčšine prípadov (ak nie vo všetkých) lepšie na tom, ako klasická murovaná stavba. A pritom sme nespomenuli ani množstvo ušetreného času a finančných prostriedkov (za majstrov a ich prácu) v porovnaní s výstavbou klasického domu. Ešte stále máte predsudky a váhate nad stavbou svojho nového a úsporného dreveného domčeku?

© Juraj JG 08/2016 pre Šťastné domy.