Možno premýšľate aj vy nad tým, či sa nový montovaný dom postaviť svojpomocne takisto ako klasický murovaný dom. Zisťovali sme za vás, ako to v skutočnosti je, čo všetko zahŕňa výstavba montovaného domu „vo vlastnej réžii“. Okrem toho na druhej strane prinášame aj informácie o tom, ktorá firma ho postaví „bez starostí“ na kľúč.

 

Najväčšia (ne)výhoda svojpomocnej stavby …

Začnime teda s tým, ako si montovaný dom postaviť svojpomocne. Pre niekoho výhoda, pre niekoho to nemusí byť jednoduché. Necháme na vašom „zdravom“ a „rozumnom“ posúdení, ako ste na tom práve vy. K stavbe montovaného domu nebudete potrebovať projekt, bez ktorého by ste murovaný dom sotva postavili. Laicky povedané, predstavte si to ako pri kúpe niektorého druhu nábytku. Montovaný dom je možné kúpiť ako iný druh nábytku, ktorý je možné poskladať zo samotných dielov.

 

 

Ďalšia (ne)výhoda …

Tým, že by ste chceli stavať svoj montovaný domček svojpomocne, vedzte, že ak sa rozhodnete pre túto možnosť, budete zároveň investorom, ktorému môžu dôkladne poslúžiť pri výrobe a výstavbe domu firmy, ktoré sa zaoberajú aj práve výrobou a montážou montovaného domu, o ktorý máte záujem. Navyše, tieto firmy majú už dlhoročné skúsenosti s výrobou a výstavbou a majú množstvo spokojných investorov. Je iba na vás, či si trúfate na stavbu domu svojpomocne alebo sa spoľahnete na overenú firmu, ktorá vám garantuje svoju „naj“ technológiu. O akej technológii výstavby montovaného domu to hovoríme?

 

Správna technológia výstavby rozhoduje …

Takou technológiou výstavby montovaných domov je aj technológia pochádzajúca z tradičnej technológie „TWO BY FOUR“. Jedná sa o technologické postupy výstavby, ktoré sú využívané pri skoro všetkých stavbách domov po celom svete. Jedná sa o technológiu, ktorá je jadrom mnohých súčasných dostupných technológií využívajúcich pri stavbách práve drvivej väčšiny montovaných domov po celom svete.

K najväčším výhodám tejto techniky výstavby domov je to,
že je pomocou nej možné zrealizovať akýkoľvek montovaný dom aj v (nízko)energetickom alebo pasívnom štandarde. Môže ísť pritom o bungalov, ako aj poschodový dom s obývajúcim podkrovím (práve poschodový dom je vhodnejší typ ako bungalov pre zabezpečenie uvádzaných štandardov). Hlavným stavebným prvkom práve tejto technológie sú takzvané „SM“ stĺpy s rozmermi 50 X 150 mm.

 

Finálna práca a jej výhody …

Finálna práca sa realizuje priamo na mieste výstavby. Práve tento spôsob a realizácia stavby montovaného domu má pre konečného užívateľa viacero základných a rozhodujúcich pozitív. V nasledujúcich bodoch zhrnieme všetky:

 

  • Rýchla a presná výstavba rodinného domu bez akýchkoľvek prieťahov.
  • Možnosť mať pod kontrolou všetky využité materiály, ako aj technologické postupy (celý čas je konštrukcia otvorená).
  • Nekomplikovaná a ľahká neskoršia úprava pri všetkých rozvodoch inžinierskych sietí.
  • Nekomplikované neskoršie prerobenie veľkosti okien, dverí, či zmeny dispozícii schodiska alebo priečky bez dodatočného zvyšovania výdavkov.
  • Doživotná trvalá izolácia – vďaka nej si každý montovaný dom udrží svoje tepelné parametre.

 

Čo dodať na záver článku? Máte už v tom jasno? Trúfate si alebo nie na stavbu nového montovaného domčeku svojpomocne? Konečné rozhodnutie je len a len na vás. Svoj vysnívaný rodinný domček môžete mať aj tak, ak sa nerozhodnete pre svojpomocnú výstavbu. Šetrite svoj čas na iné účely, ako aj svoju energiu a hlavne kopec nervov, ktoré si svojpomocná stavba domu vyžaduje. Ak nechcete nič riskovať, chcete aby bolo všetko tak ako má byť (a to aj o niekoľko rokov pri užívaní domu), vyhliadnite si   renomovanú firmu na svoj sen v podobe „šťastného“ montovaného domu. Práve takýto dom je tým pravým, ktorý vás urobí šťastnými! Pamätajte aj na to, že nie ste takí bohatí, aby ste šetrili na stavbe svojho domu. Pri svojpomocnej výstavbe sa môže objaviť množstvo nepredvídateľných situácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu stavbu predlžovať a tým aj predražovať.

 

© Juraj JG 10 – 11/2016 pre Šťastné domy