Riešiť dilemu, kde budete bývať, nemusí byť nič príjemné. Bývať radšej v novom byte alebo
v rodinnom dome? Definitívne rozhodnutie zostane vždy na vás, ale pokúsime sa vám uľahčiť konečné rozhodovanie. Prečo teda dať prednosť bytu a v čom má výhody zase bývanie v rodinnom dome? Čo všetko prináša bývanie v byte a rodinnom dome? Ako svoje bývanie vyriešiť najlepšie? Toto a ešte oveľa viac sa dočítate v dnešnom článku …

„Čaro panelákového bytu“

Ak sa rozhodnete pre bývanie v panelákovom byte, je dobré vedieť vopred niektoré skutočnosti, ktoré súvisia práve
s týmto typom bývania. Bývanie v byte znamená pre vás menej práce a menej povinností týkajúcich sa predovšetkým údržby bytu. Ak vlastníte byt, treba dbať väčšinou len na čistotu a hygienu interiéru bytu. Z času na čas (väčšinou raz za mesiac) sa musíte zúčastniť len na údržbe schodiska a vestibulu. Možno ešte nejaké drobné (nie príliš náročné) práce okolo bytu, ale nie také, ako je tomu pri rodinnom dome.

Kúpa bytu vás môže vyjsť lacnejšie ako kúpa alebo stavba rodinného domu. V niektorých výnimočných prípadoch však stavba domu môže vyjsť aj lacnejšie, ale závisí to od viacerých faktorov – napríklad či máte vlastný pozemok na stavbu k dispozícii, v akej lokalite budete stavať a podobne. Tieto okolnosti môžu ovplyvniť konečné rozhodnutie mladých rodín.

Okrem vyššie popísaného pri každej práci alebo oprave  bytu, napríklad pri zatepľovaní paneláku, zmene spôsobu kúrenia, opravy či výmeny strechy, sa všetci vlastníci bytov skladajú na tieto úkony rovnakým dielom. Tiež odpadá povinnosť vlastníkovi bytu vyhľadávať odbornú a certifikovanú firmu na dané úkony. V prípade rodinného domu je to iné. Ak sa niečo stane alebo je potrebné riešiť niektorý zo spomínaných úkonov na dome, všetko rieši a musí riešiť iba vlastník domu. Žiadny správca, žiadny domovník ako to je pri byte. Znamená to, že vlastník domu má viac povinností a v konečnom dôsledku je pre neho vlastniť dom, drahší variant ako mať byt.

Na základe  týchto zistení je možné konštatovať, že byt a bývanie v byte je vhodné pre všetkých, čo sú viac zaneprázdnení a žijú rýchlym tempom života.

Byt však neponúka toľko súkromia ako rodinný dom. Musíte si zvyknúť na susedov z každej strany, zdieľať s nimi každú jednu oslavu, každý nárek detí, hádku, prestavbu a všetko ostatné súvisiace s bežným životom. Zvuk a hluk cez panelové steny sa veľmi rýchlo a jednoducho dostanú až k vám domov. Všetko však bude závisieť od vašich susedov. V zásade platí, že čo sa týka celkového súkromia,  v byte to nebude také „ružové“, ako v rodinnom dome.
Pre mnohých z nás teda bývanie v byte nepripadá do úvahy.

„Čaro bývania v rodinnom dome“ …

Vlastniť rodinný dom je snom viacerých z nás. Niet sa čo čudovať. Dom je krajším miestom na bývanie, najmä pre dokonalejšiu možnosť bývania, súkromia, možnosť mať svoj vlastný dvor, záhradku, bazén a ďalšie časti, kde je možné nielen s deťmi tráviť voľné chvíle, alebo všetky ostatné dôležité a významné životné udalosti.

Rodinný dom je lepšou voľbou pre všetkých, ktorí majú akéhokoľvek domáceho miláčika alebo ak majú plány chovať niektorý druh domáceho zvieratka. V byte má každé zvieratko obmedzené možnosti, na to treba pamätať! Viac miesta v dome znamená aj možnosť bývania viacerých rodín na jednom mieste (dnes sa však už viacgeneračné domy využívajú sporadicky). Táto voľba je dnes pravidlom väčšinou v prípade mladých ľudí, ktorí na istý čas zostávajú bývať s rodičmi, pokiaľ si doriešia svoje vlastné bývanie.

Svoj dom je možné časom podľa potreby aj upravovať a prestavovať, rovnako aj jeho okolie. Samozrejmosťou a pre mnohých aj veľkou nevýhodou bývania v dome je každopádne viac práce. Dom vyžaduje viac starostlivosti a údržby, ako si vyžaduje panelákový byt. Povinnosťou vlastníka je udržiavať nielen interiér, ale aj exteriér (záhradu, dvor a miesto pred domom – plotom). Všetky sezónne práce (ale aj posezónne) sú iba na pleciach budúceho vlastníka – teda vás. Pokiaľ sa dačo poškodí, budete to vy, kto je zodpovedný za opravenie a odstránenie vzniknutého problému, či škody. To isté platí aj pri poškodení strechy, kúpe nových okien, vstupnej brány, výmene strechy, dlažby, realizovaní zateplenia a fasády a podobne. Buď si to spravíte svojpomocne, alebo len vyhľadáte tých správnych odborníkov na zrealizovanie daných úkonov.

Vlastniť dom, to znamená mať k dispozícii viac finančných prostriedkov na jeho užívanie. Samotné náklady na bývanie v dome sú spravidla vyššie ako v byte (čím väčší dom, tým sa zvyšujú, obzvlášť ak bývate sami vo veľkom dome).

Najlepšie riešenie pre vás!

Ako je možné vidieť, bývanie v dome alebo v byte má svoje klady, ako aj zápory. Riešením môže byť menší byt niekde v bytovke kde je viac súkromia.

Alebo si dajte postaviť montovaný drevený dom, ktorý v konečnom zúčtovaní vám ušetrí čas a peniaze zároveň. Ako je to možné? Montovaný drevený dom je postavený modernými technológiami – rýchlejšie a tým ušetríte viac peňazí ako pri stavbe klasického domu. Nehovoriac o tom, že na jeho užívanie vám bude stačiť oveľa menej energií ako pri klasickom dome. Nižšia spotreba energií, nižšie účty a faktúry!

Ako máte možnosť vidieť, rozhodnúť sa pre bývanie v byte alebo dome, nemusí byť vôbec jednoduché. Túžba bývať v šťastnom domove nemusí zostať len pri túžbe a sne. Len je potrebné sa „správne“ a „neunáhlene“ rozhodnúť, aby ste v konečnom dôsledku neoľutovali svoje rozhodnutie. Tím „šťastné domy“ drží palce pri správnom rozhodnutí!

© Juraj JG 08/2016 pre Šťastné domy.